Vstavač kukačka je drobná, přesto velice nápadná orchidej, dříve nazývaná i jako vstavač obecný, což napovídá, že v minulosti býval jednou z nejběžnějších a nejrozšířenější orchidejí českých luk.
Pokračovat ve čtení
Koniklec luční český je jarní teplomilná a suchomilná rostlina, jejíž centrum rozšíření je v České republice, zasahuje ale i do Polska, Maďarska, Německa a Slovenska.
Pokračovat ve čtení
Drobná jarní rostlinka s modrofialovými květy, typická pro okolí lesních potoků, tůní a podmáčených luk ve smrkových lesích u nás především na Šumavě, směrem na severovýchod od Šumavy je pak výskyt spíše roztroušený, v některých částech Českomoravské vrchoviny opět hojnější.
Pokračovat ve čtení
Dřín obecný (občas uváděn i jako dřín jarní) je původní divoký ovocný keř naší krajiny, dorůstající výšky až deseti metrů. Během roku přitáhne oko kolemjdoucího hned několikrát, na jaře svým velmi brzkým květem, během léta nás může zaujmout svými celkem výraznými listy a na podzim nás lákají jeho chutné a jedlé plody.
Pokračovat ve čtení
Velmi rozšířená jarní květina humózních listnatých lesů či břehů potoků, kde během března a dubna tvoří doslova bílé koberce květů.
Pokračovat ve čtení
Podběl lékařský je bezesporu jednou z nejznámějších, minimálně jarních, bylinek. Už na začátku března svými jasně žlutými květy láká první hmyz.
Pokračovat ve čtení
Parazitická rostlina, jejíž viditelná část je 5 až 20 cm vysoká, zaujme bílo-růžovými listy neobsahujícími žádný chlorofyl. Podbílek potkáme ve vlhkých listnatých lesích, na vlhkých humózních půdách, nejvíce v okolí lesních potoků. A to jen v jarních měsících, již od března.
Pokračovat ve čtení