Přírodní rezervaci Obůrky – Třeštěnec nalezneme u Brna, na půli cesty mezi Kuřimí a Čebínem. Katastrálním územím spadá pod Moravské Knínice. Rezervace je unikátní botanickou lokalitou, nalézt zde můžeme řadu významných a chráněných druhů rostlin – především pak orchidejí.
Tato lokalita má docela zajímavou historii. Orchideje tu totiž nekvetou odjakživa. Přírodní rezervace je tvořena jakýmsi zářezem v krajině, uvnitř kterého je mokřadní louka ve svazích chráněná náletovými dřevinami a keři. Tento zářez je ve skutečnosti zemní výkop, určený pro stavbu dálnice mezi rakouskou Vídní a polskou Vratislaví. Projekt měl být uskutečněn v letech 1943-1944, vzhledem k tomu jak se vyvíjela válečná situace ale z projektu sešlo a k realizaci samotné dálnice už nedošlo. Zůstalo jen u zemního výkopu. Myšlenka této dálnice je tu s námi ale pořád, dnes nese označení D43 a stále není přesně rozhodnuto, kudy by vlastně měla vést. Existují už ale novější návrhy, podle jednoho z posledních návrhů co jsem dohledal, by D43 měla vést východně od tohoto území.
Reklama
Zářezem v krajině zde vznikly velmi specifické stanovištní podmínky vyhovující řadě zvláště chráněných druhů rostlin – zvláště orchidejí. Hned po vytvoření úvozu bylo mokřadní dno prakticky bez dřevin a vlastně i bez travin a podmínky pro rozvoj společenstva vlhkomilných rostlin byly ideální. První orchideje zde byly zaznamenány v roce 1972. V roce 1980 zde byla vyhlášena přírodní rezervace. Postupem času ale náletové dřeviny ze svahů postupovaly i na dno a tím se snižovala druhová rozmanitost i rozvoj chráněných druhů rostlin. Zde už musel opět zasáhnout člověk, v polovině devadesátých let došlo k redukci těchto dřevin. Od začátku 21. století dochází v lokalitě i k pravidelnému podzimnímu kosení ploch, bez kterého by zdejší rostliny vymizely.
A jaké přesně druhy tu můžeme vidět? Koncem května tu vykvétá bradáček vejčitý. Celkem nenápadná, zeleně kvetoucí orchidej, která patří mezi naše nejrozšířenější orchideje. V této lokalitě podle všeho vyrůstá asi 50 kusů rostlin. Na přelomu května a června zde hojně kvete prstnatec pleťový a pokud budete mít štěstí na sezónu, potkáte tu vemeník dvoulistý. Vrchol přichází koncem června, kdy zde rozkvetá přes tisíc rostlin pětiprstky hustokvěté, začátkem července pak sezónu orchidejí završují tisíce rostlin kruštíku bahenního doprovázené několika kusy kruštíku širolistého. Přelom června a července, kdy se na lokalitě mísí silná vůně pětiprstek s krásou kruštíků je asi právě tou dobou, kdy je nejlepší se sem vydat.
Abych ale nepsal jen o orchidejích, botanicky vzácných rostlin zde roste daleko víc. Mezi nejvýraznější zcela jistě patří hořcovité druhy – hořec křížatý, hořec brvitý a zeměžluč spanilá. Nemám tu na ně zatím štěstí, ale jelikož jsou uvedeny jak na informační tabuli, tak v plánu péče, tak tu s jejich výskytem počítám a někdy v příštích letech je tu zcela jistě objevím. Mezi další zajímavé druhy tu patří rmen barvířský, oman vrbolistý či vzácný hrachor chlupatý a kamejka lékařská. Obecně tu kvete široká plejáda rostlin a na to je vázáno i celkem zajímavé hmyzí společenství. Nenašel jsem žádný report, či souhrn z nějakého podrobnějšího entomologického průzkumu lokality, nicméně při mých návštěvách jsem tu například viděl celou řadu vřetenušek či modrásků – z těch zajímavých je to například modrásek kozincový, modrásek jehlicový, modrásek štírovníkový, který zaujme svými ostruhami, podobně jako další ze zdejších obyvatel ostruháček ostružinový.
Lokalita je v rámci širšího okolí Brna unikátní. Tolik vzácných orchidejí na tak malém území tu nikde nenajdeme. To sice láká hodně návštěvníků, ale není to tak hrozné jak by se mohlo zdát. Trochu tomu určitě pomáhá fakt, že tudy nevedou turistické trasy, a že je lokalita sevřená mezi rušnou silnicí a železniční tratí, což turisticky nezní moc atraktivně. Ve srovnání s blízkou Zlobicí je tu klid a krásu rozkvetlé louky orchidejí si tu s trochou štěstí můžete užívat sami.
2.8.2016
2.7.2017