Jedna z nejkrásnějších jarních květin, kterou potkáme během dubna na prosluněných travnatých svazích jižní Moravy, Polabí či Českého středohoří, kde na sebe upozorňuje svými jasně žlutými květy v bohatých trsech již z daleka. Hlaváček jarní patří k silně ohroženým druhům naší přírody (C2b), přesto na svých lokalitách často kvete hojně a pro leckoho tak určitě patří mezi typické jarní rostliny, které na svých toulkách chce vídat každý rok. Okrajových lokalit přesto stále ubývá a jistotou tak bohužel zůstávají především přírodní památky a rezervace, které s ochranou hlaváčka jarního počítají.
Rodové vědecké jméno hlaváčku je Adonis. Adonis v bájích symbolizoval koloběh přírody, rozkvět života na jaře a jeho skon na podzim. Jeden z mýtů o Adónidovi a bohyni krásy Afrodité byl příběhem neskutečné krásy, lásky i žárlivosti a také smrti. Rodové jméno naráží právě na tu krásu.
Reklama
Hlaváček je rostlinou jedovatou, obsahuje řadu glykosidů. Otrava se projevuje zvracením, bolestmi žaludku a průjmem. Glykosidy obsažené v hlaváčku ale při vhodném dávkování působí povzbudivě na srdce. Rozhodně to ale není bylinka, kterou byste měli používat doma. Jednak proto, že se jedná o rostlinu ohroženou (chráněnou i zákonem a několika mezinárodními úmluvami), a také proto, že nevhodná úprava nebo dávkování vám naopak ublíží.