Drobná jarní rostlinka s modrofialovými květy, typická pro okolí lesních potoků, tůní a podmáčených luk ve smrkových lesích u nás především na Šumavě, směrem na severovýchod od Šumavy je pak výskyt spíše roztroušený, v některých částech Českomoravské vrchoviny opět hojnější.
Na první pohled rostlina upoutá svým „dřípeným“ (hluboce rozděleným, čárkovitým) modrofialovým květenstvím. Listy dřípatky jsou okrouhlé, ledvinovité, rostou v přízemní růžici. Typická je tato rostlina pro východní Alpy a přilehlé oblasti, u nás se vyskytuje na severní hranici svého rozšíření. Svým vzhledem se jedná o nezaměnitelnou krásku jarního lesa. Alespoň tedy u nás, kde z deseti druhů rodu dřípatek roste tato jediná.
Reklama
Ke kráse se konec konců vyjadřuje i význam vědeckého názvu dřípatky – soldanella montana. Soldanella je zdrobnělinou slova soldana – sultánka, zdrobnělina tedy sultánečka. Toto připodobnění se vztahuje ke tvaru květů, existuje ale i pověst, která vypráví, že si tuto květinu jistá sultánka natolik oblíbila, že květina dostala jméno podle ní. Dřípatka horská je zařazena mezi ohrožené druhy naší květeny (C3), chráněna je i zákonem.
Dřípatka horská – galerie