Přástevník medvědí je jedním z několika nádherných nočních motýlů čeledi přástevníkovitých. A i když se jedná o celkově jednoho z našich nejrozšířenějších motýlů, tak přes den se s ním setkáme spíše náhodou. Jako noční motýl totiž přes den poctivě odpočívá a žije spíše skrytým způsobem života. Nalézt ho ale můžeme prakticky kdekoliv – na loukách, v zahradách, v okolí rybníků, řek, potoků, či jiných vlhčích místech.
Přástevníka medvědího je možné označit za velmi odolný druh. Housenkám jako živná rostlina slouží celá řada rostlinných druhů (housenky jsou tedy polyfágní). Díky tomu se přástevník medvědí snáze vyrovnává se změnami, které v krajině mohou nastat a nezřídka kdy i nastávají. A i když je zároveň housenka nucena vyhledávat slunce a vyhřívá se takříkajíc všem predátorům na oku, je vybavena dalšími ochrannými prvky. Tím nejvýraznějším je velmi výrazné ochlupení housenky. Při případném útoku se schoulí do klubíčka a spadne k zemi, kde zůstane nehnutě ležet chráněna právě svým ochlupením.
Dospělý motýl už pak celkem nahlas svým zbarvením predátory varuje, že je nepoživatelný, dokonce přímo jedovatý. I když je pravdou, že není úplně jasné, jestli zbarvení těla slouží spíše k maskování, nebo právě k zastrašování. Pravděpodobně hodně záleží na situaci. Tak jako tak je tělo přástevníka (i jeho housenek) opravdu plné toxinů. O housenkách se dokonce traduje, že se nevyhýbají ani jedovatým rostlinám, které jsou bohaté například na alkaloidy. Tyto látky jsou pak v těle přástevníků ukládány.
Obranných mechanismů ale u přástevníků medvědích nalezneme více. V případě, že si predátor nedá říct, přástevník roztáhne svá křídla. Teprve poté se ukáže druhý, rudý pár křídel. Predátora to vystraší a přástevník tak má čas k ústupu. Problémem ale je, že ochrana zbarvením funguje především přes den.
Největším nebezpečím jsou pro přástevníka medvědího netopýři. Výbava přástevníků medvědích pro tuto situaci může některé velmi překvapit. Netopýři svoji kořist hledají pomocí ultrazvukových signálů. Tělo přástevníka je pokryto chloupky, které tyto signály pohlcují. Pro netopýry je přástevník medvědí neviditelný. Pokud ale tato ochrana selže a netopýr se přesto přiblíží, má přástevník medvědí v záloze další trik. Po stranách těla má jednoduché přijímače, naladěné na frekvenci sonarů netopýra. Pokud se netopýr přiblíží příliš blízko, vyšle přástevník signál, který netopýra odradí.
Přástevník medvědí – galerie
- Přástevník medvědí (13.8.2017)
- Přástevník medvědí (13.8.2017)
- Přástevník medvědí (13.8.2017)