Velmi rozšířená houba, která roste v bohatých trsech v listnatých lesích na pařezech či zbytcích dřeva u země. Najít ji můžeme už od jarních měsíců až do konce podzimní sezóny.
Klobouky jsou zvonkovité, velké až 4 cm a jejich povrch je pokryt popraškem, či zrnky chcete-li, které jsou třpytivé. Odtud pochází název tohoto hnojníku. Popraškem je pokryt i třeň, patrné je to zejména u mladé plodnice. U té jsou lupeny husté a bílé, ale jak je u hnojníku zvykem, postupem času černají a časem z hub odkapává typická černá kapalina připomínající inkoust. Právě v této tekutině hnojník šíří své výtrusy, čímž se od většiny ostatních hub liší (většinou výtrusy odnáší vítr).
Někde se uvádí, že hnojník třpytivý je jedlý. Platí to ale asi jen o jeho mladých plodnicích, které neoplývají žádnou výraznou chutí. Navíc se, podobně jako třeba hnojník inkoustový, nesmí kombinovat s alkoholem, protože houba obsahuje látku koprin, která v játrech blokuje odbourání alkoholu a způsobuje nevolnosti. Tato látka navíc může v těle vydržet i několik dní. A právě proto bývá tato houba v atlasech uváděna jako houba nejedlá.
Hnojník třpytivý – galerie
- Hnojník třpytivý (28.9.2017)
- Hnojník třpytivý (28.9.2017)
- Hnojník třpytivý (28.9.2017)