Okrotice červená patří do čeledi vstavačovitých (jedná se tedy o jednu z našich domácích orchidejí) a je jednou ze tří druhů okrotic, které u nás můžeme potkat. Díky svým růžovo-červeným květům se jedná o nejnápadnější z nich – okrotice bílá a okrotice dlouholistá jsou spíše nenápadné krásky s bílými květy. Zároveň je okrotice červená tou nejvzácnější z nich.
Okrotici nalezneme ve světlých listnatých lesích, většinou ve stráních s vápencovým podkladem. Kvete v průběhu června. Nápadné mohou být i svou výškou, někteří jedincí se dorůstají výšky až 70 cm. Bohužel jako řada jiných orchidejí je na ústupu, lokalit ubývá, a tak spíše nežli bychom se s touto květinou potkali v lese naprostou náhodou, vyrážíme na chráněná území cíleně za ní.
Reklama
Okrotice červená je velmi závislá na prostředí, ve kterém roste. Přesněji na houbách, které se v takovém prostředí nachází – odborně se tomuto jevu říká mykorhiza a je to jev, který je u orchidejí velmi častý. Proto je okrotice červená velmi náchylná na změny prostředí, zároveň ji ale škodí její nápadnost. Stejně jako spoustu jiných chráněných rostlin, i okrotici červenou si lidé chtějí přesazovat do svých zahrad. Právě díky silné závislosti na prostředí se ale toto přesazování nedaří a okrotice takový zásah nepřežijí. Člověk ji hodně uškodil i změnou lesního hospodářství, kdy se ve velkém původní listnaté lesy nahrazovaly lesy smrkovými. A aby toho nebylo málo, okrotici červené škodí i invazní rostlina netýkavka malokvětá, která dokáže vytvářet souvislé porosty a vytlačovat tak původní druhy. O této netýkavce se až tak často nemluví, většinou se jako typický příklad invazní rostliny uvádí její třímetrová sestřička netýkavka žláznatá.
Ale nezoufejme, i přes výše zmíněné u nás stále nalezneme poměrně dost lokalit, kde se s okroticí červenou můžeme setkat.