Národní přírodní rezervace Mohelenská hadcová step se tyčí nad meandrem řeky Jihlavy, leží nedaleko obce Mohelno (okres Třebíč, kraj Vysočina). Rozmanitostí fauny a flóry se jedná se o jednu z nejcennějších lokalit v České republice a možná i v Evropě. Národní přírodní rezervací je tato lokalita již od roku 1933.
Přemýšlím, čím bych měl popis takto cenné lokality začít. Začnu horninou, kterou má step v názvu – tedy hadcem. Hadec je tmavá hornina, jejíž velice důležitou vlastností pro tuto step je vysoká akumulace tepla. Díky tomu může být na stepi až o 10°C tepleji oproti nedaleké obci Mohelno. Půda nasycená touto horninou je ale chudá na živiny, pro některé rostliny je dokonce toxická. Proto je Mohelenská hadcová step známá i tím, že většina rostlin zde roste v zakrslých formách – odborně se tomuto jevu říká nanismus. Na druhou stranu je taková půda bohatá na hořčík a železo. To vyhovuje některým vzácným druhům kapradin – podmrvce hadcové či sleziníku nepravému. Právě podmrvka hadcová odstartovala v polovině 19. století zájem přírodovědců o tuto lokalitu.
Reklama
Mohelenská hadcová step se dá rozdělit do tří částí – pastvinné stepi na náhorní plošině, skalní stepi a zalesněné části území. Každá tato lokalita je zajímavá něčím jiným, dohromady tady tak vznikl velice zajímavý biotop.
Začnu pastvinou. A o pastvinu se jedná doslova. Až do 50. let 20. století zde byla pastva naprosto běžná. Bohužel po druhé světové válce a změně režimu se od toho v této oblasti upustilo, nicméně od devadesátých let se pastva do stepi v rámci ochranářských opatření vrací. Na pastvině můžeme pozorovat právě vliv nanismu. Rostliny jsou 10 až 20 krát menší než obvykle. Týká se to přibližně 300 rostlinných druhů. Pro pastvinu je velmi významný výskyt sysla obecného, který v ČR patří mezi kriticky ohrožené druhy.
Pokud rozšířím pole zájmu i o skalní step, tak nám mnoho dalších zajímavých rostlinných druhů přibude. Časně zjara zde kvete křivatec český. Později vykvétá koniklec německý. V létě se tu objevuje například česnek žlutý, rozrazil klasnatý či starček roketolistý. Pro přírodovědce je unikátní především říše lišejníků, mechorostů a kapradin vázaných na zdejší hadcový podklad.
A i když je říše rostlin na Mohelenské hadcové stepi velice zajímavá, fauna je na stepi ještě zajímavější. Zmiňoval jsem již sysla obecného. Velmi se tu daří plazům – a to ať už se jedná o ještěrku zelenou, nebo mnohé druhy hadů (užovka podplamatá, užovka stromová). Naprosto ojedinělá je zde říše hmyzu. Území má přibližně 60 ha. Přesto se zde nachází více než polovina druhů mravenců žijících v ČR. Motýlí říše je zde zastoupena několika sty druhy. Namátkou zde poletuje například otakárek ovocný, otakárek fenyklový, vřetenuška ligrusová, přástevník černoskvrnný či přástevník kostivalový. Můžeme tu nalézt řadu dalšího hmyzu. Můj místní favorit je ploskoroh pestrý, dále je zde početná populace kudlanek nábožných. Mezi ne tak běžné druhy se dá zařadit i kobylka révová. Stejně tak tu žije mnoho druhů pavouků, za všechny zmiňme stepníka rudého, jednoho z nejkrásnějších pavouků, kterého u nás můžeme nalézt.
Ano, při návštěvě nás asi trochu ruší pohled na chladící věže jaderné elektrárny Dukovany. Přesto toto místo patří k tomu nejzajímavějšímu co můžeme široko daleko navštívit. Při každé další návštěvě zde objevíme něco jiného a pro mě osobně se jedná o velmi oblíbenou lokalitu.