Babočka paví oko je náš dost možná nejznámější a nejkrásnější druh babočky, nebál bych se říct, že dokonce patří mezi naše vůbec nejkrásnější motýly. A to i přesto, že nám může během roku tak trochu zevšednět. S touto babočkou se totiž můžeme setkat prakticky po celý rok. Babočka paví oko (na rozdíl například od babočky admirál, nebo baboček bodlákových) u nás přezimuje a na jaře se tak jedná o jednoho z prvních motýlů, kterého můžeme potkat. Zároveň není problém tuto babočku pozorovat i během října. A vzhledem k tomu, že se jedná o značně variabilní druh, který je schopen se snadno přizpůsobit i negativním změnám prostředí, patří babočka paví oko mezi jedny z našich nejhojnějších druhů motýlů. Setkat se s ní můžeme na květech, které dávají nejvíce nektaru. Na loukách jde typicky o bodláky. Velice rády se ale babočky stěhují do našich zahrad, kde naleznou mnoho pro ně zajímavých květin.
Babočka paví oko je opravdu nápadný motýl. Dominantní jsou na svrchní straně křídel čtyři velká oka s lesklou modrou skvrnou na červeném podkladu. Jedná se o natolik typický znak, že je tato babočka jen stěží zaměnitelná za jiný druh motýla. Toto zbarvení slouží k zastrašení predátora. Daleko méně nápadná je barva spodní strany křídel, která je hnědočerná a připomíná trochu suchý list.
Housenky babočky paví oko jsou černé s bílými skvrnkami pokryté černými ostny. Housenky žijí pospolu, na živné rostlině (zpravidla kopřivě) jich můžeme nalézt desítky, spíše stovky. A většinou je housenkami pokryto více rostlin v okolí, takže počet housenek na dané lokalitě může jít i do tisíců. Babočka paví oko je dvou generační motýl, housenky lze potkat přibližně od května až do srpna, dospělé motýly od března do října.
Reklama